Vianoce na záhrade a na dvore

Vianoce by nás nemali tešiť len v našich domoch či bytoch, no rozhodne by sme v tomto duchu nemali zabúdať ani na záhradu alebo dvor. Vianoce skrátka patria všade.

Vianoce na záhrade a na dvore

Vianočná poézia
Ticho zasneženej záhrady v očakávaní a oslave najkrajších sviatkov v roku, sviatkov lásky a nádeje, ktorá je vyslovená v každej snehovej vločke a detskom úsmeve, to je tá pravá vianočná poézia. A aby bola ešte krajšia, mali by sme ju dotvoriť vlastnými nápadmi. Veď hoci taká zasnežená jedlička je už sám o sebe symbol Vianoc, pokiaľ ju ešte vyzdobíme, aj sýkorky budú plakať od dojatia.

Netreba bombastické ozdoby
Samozrejme, závisí to od vášho vkusu, ale nevyzerá to príliš esteticky a elegantne, keď milú, zasneženú záhradu vyzdobíte „vulgárnymi“ kombináciami farebných blikajúcich svetiel. Navyše vôbec za výzdobu záhrady nemusíte dávať veľa peňazí.

Pozrime sa na to takto – záhrada, akokoľvek civilizovaná, je stále súčasťou prírody. A tak by sme mali pristupovať aj k jej vianočnej výzdobe. Prírodu dotvorme prírodne. Prirodzene, nejakú tú „umelú“ výzdobu použiť môžete, ale nezabudnite k nej pridať napríklad šišky, orechy, jedľové vetvy, malé červené jabĺčko alebo aj také venca z vŕbového prútia. Takéto ozdoby sa na zasnežených stromčekoch budú vynímať najkrajšie a navyše tak trochu „zabrdnete“ do slovenských ľudových zvykov a z vašich ozdôb budú mať úžitok aj hladujúce vtáčiky.

Hoci farebné svetlá sú pekné, do vianočnej záhrady sa v podstate nehodia. Je lepšie, ak použijete iba biele svetlá, atmosféru totiž vytvoria oveľa príjemnejšiu.

Na terase
Vianoce však patria aj na terasu, samozrejme, pokiaľ máme rodinný dom a nejakú tú terasu postavenú vedľa neho. Tá sa pre sviatočnú výzdobu ponúka azda najviac, pretože nadväzuje na obytné priestory domu a to znamená, že na pekné a príjemné zákutia nám plným právom padne zrak z tepla obývacej izby. Skrášlite však aj priestor okolo domového vchodu, predzáhradku či okenné parapety – skrátka miesta, kam vidia tí, ktorí okolo vášho domu prechádzajú.

Skvelými objektmi výzdoby sú zimujúce rastliny v nádobách, ako je napríklad vždyzelený krušpán, smreky sivé, cyprušteky alebo borievky. Môžete ich ozdobiť hoci aj obvyklými vianočnými ozdobami a obtočiť okolo nich reťaze s elektrickými svietielkami, ktoré prežiaria stmievanie a chladné zimné večery. Ak sa však rozhodnete pre hrejivé plamene sviečok, vybavte ich sklenenými krytmi, aby ich nesfúkol vietor.

Zdroj: iveta

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress