Toto je potrebné urobiť! Jesenná starostlivosť o trávnik

Pod jesennou starostlivosťou o trávnik si ľudia najčastejšie predstavujú jeho pohnojenie. Ak sa však o trávnik chcete postarať tak, aby dobre prezimoval a na jar bol v čo najlepšej kondícii, mali by ste urobiť o čosi viac.

Teraz je vhodné obdobie na postrek selektívnym herbicídom na odstránenie nežiaducich burín. Je dobré kosbu posunúť, aby buriny mali čo najväčšiu listovú plochu, pretože postrek sa do rastliny dostáva práve cez ňu. V prípade, že máte v trávniku buriny s voskovými listami, do postreku pridajte zmáčadlo. Ak sú miesta príliš veľké, po tomto zásahu ich budete musieť dosiať. Použite regeneračnú zmes, ktorá sa rýchlo zapojí.

Urobte vertikuláciu

Ďalším dôležitým krokom je vertikulácia. Týka sa hlavne starších trávnikov, kde vrstva plsti môže byť hrubšia. Tá zabraňuje prístupu vzduchu a vody ku koreňom. Prerezaním zabezpečíte odstránenie plsti, ktorá môže výrazne vplývať aj na vznik hubových chorôb. Vertikuláciu urobte tak, aby ste pôdu prerezali nožmi len do hĺbky 2 až 3 mm. Takto ošetrený trávnik začne odnožovať, čím priamo podporíte jeho zahusťovanie.

SPRÁVNA VERTIKULÁCIA:  Dostane váš trávnik opäť do formy.

Výživa je dôležitá

Hneď po vertikulácii pristúpte k hnojeniu. Jesenné trávnikové hnojivá najčastejšie obsahujú menej dusíka a veľa draslíka. Je veľmi dôležité aplikovať ich tak, aby  rastliny dusík do konca vegetačného obdobia spotrebovali. Vysoký obsah draslíka prispieva k vyzretiu pletív, pomáha k lepšiemu prezimovaniu a dáva trávniku lepšiu silu odolávať  hubovým chorobám.

Aké hnojivo použiť?

Na jeseň si môžete vybrať z dvoch základných typov hnojív. Použite buď minerálne, alebo dlhodobo pôsobiace jesenné hnojivo. Ako sme už  povedali, dôležitý je čo najvyšší obsah draslíka. Hnojenie minerálnym jesenným hnojivom by som odporúčal urobiť o niečo neskôr, lebo dusík v ňom obsiahnutý sa rýchlo uvoľní a ak je jeseň teplá a dlhá, ku koncu je už na trávniku viditeľný nedostatok živín. Všetko závisí od toho, kedy a čím ste naposledy hnojili. Pri používaní minerálneho hnojiva sa živiny (dusík) uvoľnia asi za 4 až 6 týždňov, v závislosti od použitého hnojiva a teploty pôdy. Pri hnojení teda platí pravidlo, že musíte byť systematickí, treba si pamätať termín hnojenia a podľa toho dať ďalšiu dávku.

Výhoda dlhodobo pôsobiaceho jesenného hnojiva je v tom, že ho môžete aplikovať už teraz a máte istotu, že trávnik bude mať dostatok živín až do konca vegetácie. Dusík je totiž obaľovaný a uvoľňuje sa len na základe teploty. Ak bude jeseň v podobnom duchu ako minulé roky, je možné, že posledné kosby sa budú robiť ešte v novembri. Pri použití tohto hnojiva máte istotu, že ste trávniku dopriali všetko, čo potrebuje. Ak by, naopak, studené počasie prišlo skôr, dusík sa neuvoľní a nehrozí riziko, že v poraste ostane jeho vysoký obsah.

Hoci dostal trávnik počas leta poriadne zabrať, počas jesene môže opäť zažiariť.

Do rúk odborníkov

V prípade, že pri vlhkom počasí je trávnik napadnutý hubovými chorobami, je vhodné obrátiť sa na špecializovanú firmu. Tá ošetrí porast fungicídom, ktorý môže pôsobiť aj preventívne. Je už na odbornosti jej pracovníkov, aby správne diagnostikovali chorobu a podľa toho vybrali vhodnú účinnú látku. Na vás potom zostane už len kosenie a odstraňovanie napadaného lístia z plochy. Poslednú kosbu urobte nižšie, aby trávnik nezostal na zimu veľmi vysoký.

8.10. 2020 11:00 Autor: Martin Mičík

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress