Ako pripraviť záhradu na jar

Jar je obdobím, v ktorom máte poslednú šancu v záhradne dohnať to, čo ste nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája.

Príprava záhrady na jar

Pozrite sa, s čím sa poponáhľať, a na čo ešte máte čas.

Začnite s upratovaním a opravami

Medzi úplne prvé jarné práce na záhrade patrí obyčajné upratovanie. Ak ste nestihli na jeseň pohrabať lístie, pozbierať opadané konáriky alebo poodnášať burinu zo záhonov, urobte tak ihneď, keď vyjdú prvé slnečné lúče, a vám sa bude chcieť behať po záhrade.

Zabudnuté kvetináče alebo záhradný nábytok, ktorý neprežil zimu, zo svojho pozemku taktiež odstráňte ešte predtým, ako začne rásť tráva a iná zeleň. Keď sa zamotajú do bujného porastu, budete ich hľadať veľmi ťažko. Počas prvého teplého počasia sa môžete pustiť aj do opráv altánkov, chodníčkov či iných stavieb na vašej záhrade. Ak si budú tieto práce vyžadovať betónovanie, počkajte aspoň do mája. Čerstvo naliaty betón a mrazy, to nie je dobrá kombinácia.

Spojazdnite záhradné jazierko

Ak máte na záhrade jazierko, je pravý čas na jeho prípravu na letnú sezónu. S týmito prácami sa neponáhľajte v prípade, keď chováte ryby. Zo zimného spánku by ste ich nemali prebrať skôr, ako teplota vody v jazierku stúpne nad 12 °C. To platí hlavne o ich kŕmení. Ryby v chladnej vode nedokážu potravu stráviť. Po zime sú zároveň dostatočne vyhladované, takže by to spôsobilo pohromu. Do jazierka s touto teplotou môžete vo všeobecnosti aj vysadiť jeho nových obyvateľov. Konkrétny čas však závisí od druhu rýb.

Príprava záhradného jazierka na sezónu

vo februári môžete pokojne začať s odstraňovaním vyschnutých tráv či rákosia a opravami chodníkov či mostíkov okolo jazierka. V apríli skontrolujte koše s leknami a premiestnite ich z hlbokej vody, v ktorej prezimovali, do plytšej. S výsadbou nových rastlín začnite podľa daného druhu.

Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Dátum:

Ak máte v záhradke veľa  „placu“ , nerozmýšľajte príliš dlho, navrhnite a urobte si umelé jazierko úplne sami. S naším postupom „ako na to“, vám vytvorenie záhradného jazierka nezaberie viac ako 3 až 4 dni. 

Jarná starostlivosť o trávnik

S prvým kosením sa určite neponáhľajte, pretože by ste svojmu trávniku skôr uškodili. Pristúpte k nemu až vtedy, keď bude trávnatá plocha dôkladne vyschnutá, a to aspoň do hĺbky 10 cm. To isté platí aj o prvom polievaní. V skorú jar, teda v období od začiatku marca do prvej polovice mája, sa však o svoj trávnik môžete postarať inými spôsobmi.

  • Po roztopení poslednej snehovej prikrývky svoj trávnik dobre skontrolujte. Všímajte si najmä to, či sa na ňom nerozšírili niektoré z častých chorôb. Medzi nich patrí pleseň snežná, ktorú spoznáte podľa ohraničených kruhov vyschnutej a bielo sfarbenej trávy. Ďalšími častými ochoreniami je palušková hniloba, Múčnatka trávna, kruhová nekróza a takzvané čarovné kruhy. Ak by ste niektorý z týchto problémov na svojom trávniku spozorovali, siahnite po príslušnej liečbe.
  • Po zime sa často stáva, že trávnik na niektorých miestach zredne. Pokiaľ nejde o žiadnu zo spomínaných chorôb, trávu na týchto miestach vytrhajte a vysejte novú.
  • Dôležitým jarným úkonom pri trávnikoch starších ako 3 roky je vertikulácia, teda prerezanie trávnika, ktorá slúži na jeho prevzdušnenie a odstránenie trávnej plsti. S týmto úkonom počkajte až na suchšie počasie. Vhodným je apríl alebo doba, kedy sa vonkajšie teploty aspoň počas 3 týždňov držia nad 8 °C. Na tento účel budete potrebovať elektrický vertikulátor alebo vertikulačné hrable.
  • Na jar určite nezabudnite trávnik poriadne vyhnojiť. Už koncom februára použite hnojivo bohaté na dusík. Neskôr, v marci, trávnu vyhnojte ešte raz, tentoraz hnojivom s obsahom draslíka, fosforu, železa, mangánu a horčíka.  

Jarné zakladanie trávnikov

Nový trávnik je dobré zakladať práve na jar. Vhodným obdobím je síce i jeseň, no keďže nikdy neviete, kedy sa objavia prízemné mrazy, výsledok nie je istý. Semená trávy klíčia najlepšie pri teplote od 7 do 15 °C, preto ich vysievajte až v priebehu apríla. Mierne poklesy teplôt semená trávy nezničia, len spomalia ich rast. Práce, ako je zarovnanie a vyhnojenie pôdy, pieskovanie či postrek proti burine, môžete vykonať už omnoho skôr, v podstate okamžite, keď vám to dovolí počasie. Nezabudnite skontrolovať aj údaje na danom druhu semien. Niektoré druhy si môžu na klíčenie vyžadovať vyššie teploty.

Založenie trávnika na jar

Jarná príprava pôdy na záhonoch

Jarná príprava pôdy závisí od mnohých faktorov a je hotovou vedou. Ak ste ju stihli prekypriť a vyhnojiť už na jeseň, v jarnom období s ňou nebudete mať v podstate žiadnu prácu. Rozdielnu starostlivosť si vyžadujú taktiež záhony, ktoré boli počas zimy pokryté mulčom. Otázne je aj rýľovanie. To, ako presne budete na jar upravovať pôdu, úzko súvisí aj s tým, čo presne v nej budete pestovať. V nasledujúcich riadkoch sa vám preto pokúsime vysvetliť aspoň základné princípy, ktoré by ste mali dodržiavať pri jarnej príprave pôdy, v jednotlivých prípadoch.

Záhony so zeleným hnojením a mulčom

Ak ste pôdu na svojich záhonoch nechali počas zimy pokrytú mulčom z organického materiálu alebo praktizujete takzvané zelené hnojenie, pri ktorom ostávajú rastliny na políčkach celú zimu, na jar musíte urobiť len dve veci. Prvou je zapracovanie tohto materiálu do pôdy. Mulč z trávy, buriny alebo lístia by mal byť rozpadnutý na dostatočne malé časti, takže ich stačí pomocou motyky zakopať 10 – 20 cm hlboko.

Záhony s mulčom

Pri zelenom hnojení môžu byť niektoré rastliny príliš veľké. Tie hoďte na kompost, použite ich na nasledovné mulčovanie alebo ich pred zapracovaním do pôdy rozdrobte. Výhodou je, že zemina, ktorá je počas zimy chránená takýmto spôsobom, je dostatočne kyprá a taktiež vyhnojená. Preto ju nemusíte nijako vylepšovať.

Odkryté záhony

Zemina vystavená mrazu, vetru a snehu bude v o čosi horšom stave. Pri takýchto záhonoch zohráva hlavnú úlohu to, ako ste sa o ne postarali na jeseň. Ak ste stihli hnojenie aj rýľovanie, na jar stačí políčka jemne skypriť motykou. Pokiaľ ste však tak neurobili, musíte odstrániť burinu i zvyšky rastlín a ich menšie časti zapracovať do zeme. Pôdu dôkladne prepracujte rýľom a dodajte jej potrebné živiny.

Univerzálnym hnojivom je vyzretý záhradný kompost, ktorý je vhodný na priame hnojenie skoro pri všetkých druhoch zeleniny. Môžete ho rozsypať len na vrch porýľovaného záhonu alebo zapracovať asi do 10 cm hĺbky. Maštaľný hnoj alebo slepačince sú už trochu iné. Strukoviny, cibuľoviny, špenát, šalát či reďkovka, ktoré nazývame aj plodiny tretej trate, neznášajú priame hnojenie maštaľným hnojom. Na záhonoch, kde sa chystáte pestovať tieto druhy, preto použite kompost, poprípade vhodný druh priemyselného hnojiva.

Rýľovať, či nerýľovať?

Zástancovia tohto spôsobu úpravy pôdy tvrdia, že bez poriadneho prerýľovania na políčkach neporastie nič. Jeho odporcovia zas hovoria, že ide o genocídu pre všetky pôdne mikroorganizmy. Rýľovanie v skutočnosti nie je pre zeminu najlepšie. V jej vrchných vrstvách sa totiž naozaj nachádza tá najúrodnejšia časť – humus. Pri rýľovaní ho zakopete hlbšie, čím zastavíte všetky dôležité pôdne procesy a taktiež zabijete množstvo spomínaných mikroorganizmov.

Rýľovať, či nerýľovať trávnik?

Neúrodnú pôdu dostanete, naopak, na povrch a celý proces sa musí začať od začiatku. Rýľovaním pôdu teda skypríte, no z hľadiska jej úrodnosti, jej môžete zásadne ublížiť. Preto nie je zlé, ak popremýšľate nad mulčovaním alebo zeleným hnojením, pri ktorých nie je jarné rýľovanie potrebné.

Zakladanie nových a oprava starých záhonov

Jar je výborným obdobím aj na túto činnosť. Ak sa chystáte založiť nové záhony, musíte to stihnúť najneskôr do konca marca. Pôda sa totiž potrebuje trochu uležať a vstrebať hnojivo, ktoré jej dodáte. Navyše, keď je zemina prirodzene vlhká, rýľovanie vám pôjde od ruky.

Oprava starých záhonov sa týka hlavne tých vyvýšených. Skontrolujte všetky dosky, drevo, tehly alebo iný materiál, ktorý slúži na ich ohraničenie. Všetko poškodené a rozpadajúce sa vymeňte. Dôležité je aj doplnenie pôdy, ktorá vo vyvýšených záhonoch postupne klesá. Hnojenie a kyprenie je rovnaké ako pri obyčajných políčkach.

Príprava skleníka na sezónu

Skleník je samostatnou kategóriou. V prvom rade je potrebné skontrolovať všetky obvodové steny aj strechu. Všímajte si nielen jeho sklenené časti, ale i samotnú konštrukciu. Ak skleník využívate na rýchlenie zeleniny, všetky opravy musíte stihnúť najneskôr do polovice februára. Pokiaľ ste na jeseň neodstránili zvyšky rastlín, vytrhajte ich spolu s burinou.

Príprava skleníka na jar

V skleníkoch nesmiete zabudnúť ani na hnojenie. Pôdny život a činnosť mikroorganizmov sú v krytom priestore trochu odlišné. Preto je dopĺňanie živín potrebné každý rok, a to bez rozdielu, čo budete pestovať. Nezabudnite taktiež na kontrolu všetkého náradia či kvetináčov. Ak zistíte, že sa vám v nich usídlili hlodavce alebo iní záhradní škodcovia, všetko dôkladne vyčistite.

Výsev skorých jarných plodín

Niektoré druhy zeleniny musíme vysievať skutočne skoro na jar. Dôvodom nie je ich dlhé vegetačné obdobie, ale požiadavky na život a rast. Ak by sme ich vysiali v teplejšom počasí, dočkali by sme sa veľmi slabej alebo žiadnej úrody.

  • Cibuľa: Sadzačky môžete zasadiť ihneď potom, ako zem rozmrzne. Cibuľa je mrazuvzdorná, takže jej nevadia ani výraznejšie poklesy teplôt. Najneskorším termínom jej sadenia je koniec marca alebo doba, kedy teplota pôdy nepresiahne 10 °C. Vyššie teploty totiž spôsobujú jej pomalší rast a náchylnosť na hubové ochorenia. Problémom sú aj škodcovia, ako je napríklad Ľaliovník cibuľový. Samička kladie vajíčka priamo na mladé cibuľové výhonky, a to koncom apríla a v priebehu mája. Ak by v tejto dobe bola cibuľa veľká len 1 – 2 cm, nemusela by tento nájazd prežiť.
  • Cesnak: Aj on musí ísť do zeme veľmi skoro, ideálne už koncom februára. Pre cesnak je skoré sadenie dôležité najmä z dôvodu, že potrebuje veľmi veľa vlahy, ktorá sa v skorých jarných mesiacoch prirodzene nachádza v pôde.
  • Listová zelenina: Niektoré druhy šalátov, napríklad známy „Král máje“, musíte vysiať už v priebehu marca. V teplejšom počasí neporastie. Stihne akurát zhorknúť a vybehnúť do kvetu. Rovnaké je to aj pri špenáte a rukole. Skorý výsev je zároveň prirodzenou ochranou pred slimákmi, ktoré v tomto čase ešte spia.
  • Petržlen: Má veľmi dlhú vegetačnú dobu a navyše i dlho klíči. Vhodným obdobím na jeho výsev je začiatok marca. Keďže nízke teploty preň nie sú ideálne, môžete ho prikryť vrstvou mulču, ktorý ho ochráni pred prízemnými mrazíkmi. Petržlen je tiež potrebné vysievať na niekoľkokrát, pretože sa stáva len málokedy, že vyklíčia všetky vysiate semená. Skorým výsevom teda získate dostatok času.
  • Okrasné cibuľoviny: Je vhodné ich vysádzať na jeseň. Ak ste to však nestihli alebo sa nechali zlákať na pestrú ponuku v obchodoch, za pokus s jarnou výsadbou nič nedáte. Pri najhoršom sa kvetov dočkáte až o rok. Okrasné cibuľoviny musia byť v zemi najneskôr do konca februára.
  • Hrach: Porastie síce aj v lete, no keďže patrí k chladnomilným rastlinám, jarný výsev je preň vhodnejší. Hrach môžete na záhon vysiať už 8 týždňov pred posledným jarným mrazom. U nás sú za tento termín považovaný „traja zamrznutý“, teda 15. máj.
Čo s čím sadiť a pestovať v záhrade? Čo po zemiakoch, cesnaku, cibuli

Čo s čím sadiť a pestovať v záhrade? Čo po zemiakoch, cesnaku, cibuli

Dátum:

Viete o tom, že niektoré druhy zeleniny si v záhrade rozumejú lepšie? Podporujú sa v raste a chránia sa navzájom. Ako dobrí susedia. Poradíme vám, čo s čím sadiť, aby vaša záhrada prekvitala.

Nezabudnite na predplodiny

Pod pojmom predplodiny si môžete predstaviť všetky druhy zeleniny, ktoré sa dajú vysievať aj v lete, no keďže im chladnejšie počasie neprekáža, je škoda nevyužiť prázdne záhony. Hovoríme napríklad o reďkovke, mrkve, kalerábe a niektorých druhoch červenej repy. Tieto druhy zeleniny zozbierate presne v čase, keď budete môcť na záhon vysadiť paradajky, papriku a iné teplomilné rastliny. Myslite však na svoj osevný plán. Na rovnaké miesta by ste nemali po sebe sadiť zeleniny rovnakého druhu, napríklad cícer po hrachu (strukoviny) alebo repu po reďkovke (koreňová zelenina).

Reďkovku môžete zasadiť už na jar

Jarná výsadba drevín a kríkov

Stromčeky a kríky môžete vysádzať na jeseň alebo na jar. Jarná výsadba je vhodnejšia najmä pri teplomilných druhoch, ako sú marhule, egreše, orechy, goji, broskyne či vinič. S výsadbou nezačínajte skôr ako koncom februára. Zem musí byť rozmrznutá aspoň do hĺbky 50 cm. Nevysádzajte ich však neskôr ako koncom apríla. Teplé počasie a suchšia pôda nie sú najlepšími podmienkami na ich zakoreňovanie a aklimatizáciu.

Májová výsadba je už risk, no s najväčšou pravdepodobnosťou, by sa vám mali stromčeky ešte ujať. V teplejšom počasí je istejšie sadiť zakorenené stromy a kríky v kontajneroch. Kmienky bez koreňového systému a listov by mali ísť do zeme určite skôr. V priebehu apríla môžete vysádzať taktiež všetky druhy ruží.

Jarný rez ovocných stromov

Jarný rez a tvarovanie ovocných stromov je základom bohatej úrody. Goji – Kustovnicu čínsku, ktorá bez pravidelného rezu síce bude rásť, no bez akejkoľvek úrody, by ste mali stihnúť orezať do konca januára. V priebehu februára vykonajte rez starých a statných jabloní i  hrušiek. Mladé stromčeky, a to bez rozdielu druhu, ktoré ste vysadili na jeseň, orežte až v marci. V rovnakom období môžete orezávať tiež duly, ríbezle, oskoruše, egreše, josty, černicemaliny. Višne a čerešne v tomto období už začínajú pučať, takže s ich rezom počkajte až do doby, keď oberiete všetku úrodu, teda na začiatok leta.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život…

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress