Záhradu môže zničiť sucho, ale aj zlé zavlažovanie. Čo tak začať polievať trávnik správne?

Súčasťou záhrady, na ktorú chce byť každý hrdý, sú nielen ovocné stromy, kríky, kvety, ale hlavne uhladený trávnik. Ten dodáva záhrade jedinečný pôvab, vďaka ktorému máme chuť vybehnúť von bosý a do sýta si užívať slnečné lúče. Či už niekto preferuje zarastenú lúku kvetmi, alebo dokonalú frizúru anglického trávnika, v horúcich dňoch dostáva trávnik riadne zabrať. Je ten váš dostatočne zavlažovaný?

Ničivá horúčava je rovnaká ako zlé zavlažovanie

Rozkázať vetru či dažďu nikto z nás nevie, preto ani prirodzená závlaha záhrad neprichádza v ten čas, keď je to práve najviac potrebné. Počas posledných sezón vie záhrady potrápiť najmä nadmerné sucho, zabijakom môže byť neúnosná páľava. V takom prípade treba predovšetkým trávniku pomôcť efektívnym zavlažovaním. Avšak pozor! Nesprávnym polievaním dokážete rastlinám uškodiť rovnako ako neúnosným suchom.V dnešnom článku sme sa rozhodli bližšie priblížiť, akých chýb sa vyvarovať, aby záhrada bola stále zdravá a tiež sviežo zelená. Poďme na to.

Nie je pôda ako pôda

Úplne na začiatku správneho zalievania treba vedieť, aký typ pôdy máte v záhrade. Zemina z rôznych kútov totiž zadržiava vodu inak. Kým v ílovitej pôde voda vydrží dlho, hlinité pôdy jej absorbujú veľa. Piesočnatými pôdami zase voda rýchlo pretečie do spodných vrstiev. Dôležitú rolu v tomto prípade zohráva humus. Čím viac ho pôda obsahuje, tým lepšie vie udržať vodu. Takýto stav ocenia najmä rastliny s plytkými koreňmi, ktoré sú veľmi chúlostivé na sucho. Aj preto potrebujú výdatnejšiu zálievku. Rozdielne treba zalievať hlboko zakorenené rastliny, ktoré sucho znášajú omnoho prívetivejšie.

Čo čerstvo založený trávnik? Tak ten by ste mali polievať až 5-krát denne. Keď trávnik zosilnie, má už dostatok koreňov, preto ho stačí zalievať iba raz denne, no väčšou dávkou.

Kedy zalievať?

Nikdy v dobe od 11 do 15 hodiny! Vtedy je intenzita slnečného svitu najväčšia, pričom kvapky vody na steblách trávy fungujú z hľadiska fyziky úplne rovnako ako lupa. Ak teda nechcete trávnik doslova spáliť, zalievajte vždy skoro ráno alebo večer po západe slnka. Keď už je aj tak neskoro a váš trávnik sa naozaj spálil, netreba robiť paniku. Dôležité je začať s pravidelnou zálievkou. S dosiatím trávnej zmesi treba počkať, až pominie obdobie prílišného horúceho počasia. Ten môže byť v konečnom dôsledku vhodnou príležitosťou pre celkové zlepšenie kvality trávnika.

Zároveň treba myslieť na to, aby mal trávnik dostatok času vlahu prijať. Optimálnym časom tak je 5:00h do 7:00h. Večer sa javí ako najvhodnejší čas medzi 20:00h a 22:00h. Nie všetkým, samozrejme, takéto časy polievania vyhovujú. A niekedy sa nám len jednoducho nechce. Nesmiernou výhodou v tomto prípade je, keď záhrada oplýva automatickou závlahou, ktorú stačí poľahky naprogramovať a o pravidelnú zálievku je postarané.

Zabezpečte si ten správny zavlažovací systém

Samozrejme, keď vaša záhrada disponuje malým trávnikom, najjednoduchším variantom zalievania sú ľahké plastové alebo kovové záhradné kanvy. Veľmi účinne vám tiež poslúži záhradná hadica z priehľadného mäkčeného PVC.

Na záhrady väčších rozmerov si už len s kanvou či jednoduchou hadicou vystačíte naozaj zložito. Pre postrek honosného trávnika je možné využiť automatické zavlažovacie systémy formou výsuvných postrekovačov, ktoré tlakom vody vysunú telo s tryskou nad trávnik. Zavlažovanú plochu je možné rozdeliť do sekcií, ktoré môžu byť spúšťané samostatne. To je výhodné nielen kvôli zdroju vody, ale aj rozdielnej dĺžke zavlažovania plôch viac či menej namáhaných slnkom. Po skončení postreku sú hlavice opäť automaticky zasunuté. Systém šetrí čas a pohodlie, podľa čoho sa odvíja aj konečná cena.

V stavebninách Stova Baumarket momentálne disponujeme širokou paletou zavlažovacieho náradia, ktoré je od overených značiek za výhodnú cenu. Okrem jednoduchých záhradných hadíc u nás nájdete aj 6-plošný zavlažovač Boogie Classic s dostrekom až 16 m, kovový impulzný postrekovač premium s aretáciou, zavlažovacie hodiny či nesmierne výkonné elektrické čerpadlo. To všetko od skúsenej spoločnosti Gardena. Tiež nemôžeme opomenúť šikovnú domácu vodáreň HW 5000 FMS premium značky AL-KO. Pri zveľaďovaní svojej záhrady by ste ju nemali opomenúť ani vy. Prajeme zdarné zavlažovanie.

Zdroj: kutil.cz, drevostavitel.cz, dumazahrada.cz
Foto: istock.com

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress