Záhrada sa prebúdza – jar je blízko

Každý z nás sa poteší, keď nás po dlhej zime prvýkrát v roku svojimi lúčmi pohladí jarné slniečko. No najviac sa budú tešiť záhradkári, ktorí sa už nevedia dočkať, kedy budú môcť konečne začať vo svojom kráľovstve pracovať.

Záhrada sa prebúdza - jar je blízko

Keďže jar je už skutočne za dverami, ba jednou nohou vo dverách, pripravili sme pre vás prehľad prvých jarných povinností, aby ste vedeli, kam v záhrade skôr skočiť.

Ovocný sad
Ako prvé by ste v nasledujúcom mesiaci mali svoje ovocné stromy prihnojiť a okolo kmeňov urobiť nástielku. Nezabudnite, že ešte pred kvitnutím treba stromy ošetriť biologickými prípravkami proti škodcom. Pokiaľ máte v záhrade ovocné kríky, ako sú napríklad ríbezle, maliny alebo egreše, v marci by ste ich mali hlboko zrezať.

Tráva
Pokiaľ chcete v tomto roku zakladať nový trávnik, teraz je na to najvhodnejší čas, samozrejme, pokiaľ na to bude vhodné počasie. Polovicou úspechu je použitie správneho substrátu, čiže zeminy. Nezabudnite však pred založením trávnika pôdu dobre vyhnojiť, to vám totiž počas roka ušetrí mnoho starostí. Pokiaľ vám zima narobila na vašej trávnatej ploche nejaké nerovnosti, zarovnajte ich. Takisto rýľom zarovnajte okraje.

Kríky
Dobre si svoje okrasné kríky skontrolujte, či na nich mráz nezanechal nejakú škodu. Pokiaľ áno, tak tieto poškodené miesta odstráňte. Teraz je vhodný čas aj na zrezanie kríkov kvitnúcich na sklonku leta. Pokiaľ chcete byť pyšní na svoj ružový záhon, mali by ste z ruží odstrániť zimnú ochranu a ani tie nezabudnite zrezať. Takisto myslite aj na živý plot, teraz máte poslednú šancu na jeho zrezanie.

Trvalky a letničky
Pre trvalky by ste si v tomto období mali pripraviť miesto. Urobíte to tak, že odstránite vrstvu nástielky, skypríte a pohnojíte pôdu, do ktorej ich plánujete zasadiť. V marci už môžete vysádzať skoro kvitnúce otužilé trvalky a môžete tiež vysievať skoro kvitnúce dvojročky a otužilé letničky. Pokiaľ máte v záhrade skoro kvitnúce rastliny, ako sú napríklad snežienky alebo trvalky kvitnúce v máji, rozdeľte ich a presaďte.

Jazierko
Ak máte v záhrade jazierko, v momente, keď už prestane mrznúť, skontrolujte technické pomôcky, ako je napríklad čerpadlo alebo osvetlenie. Pozorne ich prezrite, či ich mráz počas zimy nepoškodil, prípadne ich opravte a očistite. Zistite, či mráz nezanechal poškodenie aj na okrajoch fólií. Z hladiny jazierka odstráňte zvyšky napadaného lístia a iných nečistôt.

Záhradný domček
Na začiatku jari by ste mali skontrolovať aj svoj záhradný domček. Môžu vám tam totiž zimovať motýle, netopiere alebo plchy. Pri tejto obhliadke však buďte opatrní, v tomto čase by ste ich totiž ešte nemali rušiť.

A nezabudnite ešte na jednu vec – dôkladne ošetrite a vyčistite svoje záhradnícke náradie, aby ste sa tým nemuseli zaoberať neskôr, keď budú jarné práce v plnom prúde.

Zdroj: valto

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress