Pochmúrne počasie a situácia vo svete…

Pochmúrne počasie a situácia vo svete je skúškou našej psychiky. Týchto 12 byliniek vám pomôže prekonať náročné obdobie

Dlhé zimné obdobie je pre psychiku mnohých ľudí záťažou. A posledné dva roky sa k tomu pridala i vyhrotená situácia s novým vírusom. Pomoc nájdeme aj v záhrade v podobe známych aj menej známych rastlín.

Bylinkový záhon

Mnohé rastliny z vlastnej záhrady dokážu pomôcť udržať duševný stav v rovnováhe. Možno niektoré z nich už aj v záhone pestujeme a ani nevieme, že sú schopné preukázať takúto dobrú službu. Inšpirujte sa 12 druhmi, ktoré pre vás vybrala Noemi Peterová z Botanickej záhrady v Nitre.

Keďže je zima, je akurát dobré obdobie naplánovať nové výsadby. Viaceré s uvedených druhov sú natoľko atraktívne, že sa dajú vysadiť aj do okrasných záhonov. Z tých menej atraktívnych možno vytvoriť samostatný bylinkový záhon alebo ich pestovať v zeleninových hriadkach. O ich umiestnení rozhodujú najmä pestovateľské podmienky, ktoré je potrebné dodržať. Sú medzi nimi polokry, trvalky aj letničky.

Výber vhodného stanovišťa

Vhodným stanovišťom pre väčšinu byliniek je teplé a slnečné miesto v závetrí. Druhy pochádzajúce zo Stredomoria obľubujú aj priepustné podložie. V ťažkých ílovitých pôdach im hrozí v zime vyhnitie, preto miesto pred výsadbou, ak je to potrebné, obohatíme o drobný štrk alebo piesok.

Bylinkový záhon

Riziká zimnej prikrývky

Ak je rastlina staršia, vysadená na vhodnom stanovišti a zdravá, je väčšia šanca, že v záhone prežije zimu v poriadku aj bez našej výraznej pomoci, čiže bez zimnej prikrývky. V chladnejších oblastiach Slovenska či v prievane a mrazových dolinách však rastliny z teplých oblastí Európy pred zimou zakrývame ochrannou vrstvou z čečiny, lístia, mulčovacej kôry alebo netkanej textílie. Vždy by sme si mali dávať pozor najmä na to, aby sme nevytvorili pod ochrannou vrstvou veľmi vlhké prostredie, kde by dochádzalo k zahnívaniu rastlín a tvorbe plesní.

Kedy je vhodné používať bylinky proti smútku?

Počas zimy je menej slnečných dní a do duše sa občas vkradne tieň smútku či melanchólie. Toto sú situácie, keď je možné telo aj myseľ povzbudiť práve pomocou byliniek. Aj istú podráždenosť či nervozitu súvisiacu so súčasným stavom spoločnosti môžu bylinky pozitívne ovplyvniť, podobne je to s ľahkými poruchami spánku. Ako sa ale hovorí, je dobre vedieť rozlíšiť smútok a smútok. Pri stavoch dlhšie trvajúceho smútku až depresie, pre ktorú môžu navyše existovať aj genetické predpoklady, je dobré vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Záhon levandule

12 druhov byliniek proti smútku a depresii

Niektoré sa vďaka svojej kráse výborne uplatnia v okrasných záhonoch, iné skôr v zeleninovom či špeciálnom bylinkovom záhone.

1. Majorán záhradný – majoránka (Origanum majorana)

Obľúbená korenina pochádza zo Stredomoria a vyhovuje jej stála teplota nad 19 °C. Ako menej nápadná letnička sa dobre uplatní napríklad v zeleninovom záhone. Má drobné biele alebo naružovelé kvietky. Zberá sa vňať, aj opakovane. Vysádzame do kyprej a výživnej pôdy na slnečné stanovište v druhej polovici mája. Počiatočný rast je pomalší.

Použitie:

Upokojuje nervový systém, eliminuje stres a zlepšuje kvalitu spánku. V hrnčeku zalejte 1 čajovú lyžičku sušenej majoránky dvomi decilitrami vriacej vody a nechajte lúhovať asi 10 minút. Potom čaj sceďte a vypite teplý po dúškoch.
v. × š.: cca 50 × 50 cm

2. Šišiak bajkalský (Scutellaria baicalensis)

Je to trvalka, ktorá rastie na štrkovitých a kamenistých pláňach Ďalekého východu. Má rada plné slnko, prípadne polotieň, suchú a dobre priepustnú pôdu. Množí sa výsevom semien do črepníkov koncom marca, na záhon sa vysádza počas druhej polovice mája. Zberá sa koreň aj kvitnúca vňať. Používa sa v podobe čaju alebo tinktúry.

Použitie:

Pôsobí ako sedatívum pri funkčných poruchách nervovej sústavy, upokojuje myseľ a podporuje regeneráciu pri prepracovanosti.
v. × š.: 30 × 60 cm

Šišiak bajkalský
Šišiak bajkalský

3. Rozmarín lekársky (Salvia rosmarinus)

Krík z južnej Európy pestujeme v nádobách a zimujeme na mieste bez mrazu. Môže prezimovať aj vonku na chránenom stanovišti, pokaľ nie sú jeho korene vystavené prílišnej vlhkosti. Zberajú sa kožovité, silne aromatické lístky.

Použitie:

Používame najmä do kúpeľa. Obsahuje éterické oleje podporujúce činnosť mozgu, zvyšujú bdelosť a bystrosť. Pozor, nevhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom.
v. × š.: cca 100 × 80 cm

4. Borák lekársky (Borago officinalis)

Túto letničku vysievame priamo do pôdy v druhej polovici mája až koncom júna. Borák nemá rád presádzanie a dobre sa množí samovýsevom. Zberá sa vňať.

Použitie:

Má predovšetkým upokojujúce účinky. Pomáha zvládať dlhodobý stres, dodáva odvahu, zlepšuje náladu a upravuje spánok. Zo sušenej vňate sa pripravuje najčastejšie čaj a odvar. Čaj: 2 lyžice vňate zalejeme 250 ml vriacej vody, lúhujeme 15 minút. Má mierne euforické účinky. Vhodný je aj v zmesi s medovkou 1 : 1 raz za deň. Nepoužíva sa dlhodobo.
v. × š.: cca 70 × 50 cm

Borák lekársky
Borák lekársky

5. Šalvia muškátová (Salvia sclarea)

Vyžaduje slnečné stanovište a výživnú pôdu s dostatkom vápnika. Je dvojročná alebo krátkodobá bylinná trvalka s pôvodom zo Stredomoria. Rozmnožuje sa samovýsevom. Zberajú sa listy aj vňať. Používa sa ako čaj, nie je určená na dlhodobé pitie.

Použitie:

Je účinná pri emočných problémoch, uvoľňuje napätie a depresívnu náladu, zmierňuje pocity strachu.
v. × š.: cca 100 × 50 cm

6. Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)

Táto trvalka rastie divo v Európe a v Ázii. Stanovište obľubuje slnečné až polotieň s hlinitopiesočnatou a priepustnou pôdou. Nevyžaduje zimnú ochranu. Semená vysievame priamo na pôdu v auguste až v septembri alebo si ju dopestujeme z priesad s výsevom v januári až v marci.

Použitie:

Používa sa pri nespavosti, nervových ťažkostiach, bolestiach hlavy a úzkostiach. Môže sa použiť v kombinácii s chmeľom. Na liečivý čaj sa používa sušený koreň v terapeutickej dávke, treba však dodržať dávkovanie. Niekedy môže pôsobiť opačným účinkom.
v. × š.: cca 100 × 80 cm

Valeriána lekárska
Valeriána lekárska

7. Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Levanduľa je odolná, pestovateľsky nenáročná trvalka – polodrevina. Vyžaduje slnečné stanovište s priepustnou pôdou s nižším obsahom živín. Pred zimou je vhodné ju v chladných oblastiach chrániť nastielaním.

Použitie:

Upokojuje nervový systém, pomáha pri úzkostiach, zmierňuje únavu, vyčerpanie a má sedatívne účinky. Spokojnosť a uvoľnenie prinesie vo forme večerného kúpeľa zo sušených kvetov.
v. × š.: 40 × 70 cm

8. Rozchodnica ružová – zlatý koreň (Rhodiola rosea)

Pestuje sa ako skalnička. Rastie aj v prírode v hornatých častiach Európy (Alpy, Pyreneje, Karpaty) a v pohoriach strednej Ázie. Vyžaduje priame slnko. Pôda musí byť priepustná, mierne kyslá a stále mierne vlhká. Cez zimu zaťahuje do podzemku.

Použitie:

Zberá sa vňať aj podzemok. Okrem mnohých účinkov na zdravie zlepšuje duševné funkcie, pôsobí proti stresu a depresii.
v. × š.: 30 × 30 cm

Rozchodnica ružová
Rozchodnica ružová

9. Mäta prieporná (Mentha piperita)

Mäta je mrazuvzdorná trvalka vhodná na pestovanie v záhone alebo v kvetináči. Pôda by mala obsahovať dostatok živín a mala by byť primerane vlhká. Mäta sa rada rozrastá, preto ju treba v raste obmedzovať napríklad aj častejším zberom mladých lístkov.

Použitie:

Pomáha zlepšovať náladu a ľahšie zvládať emocionálne vypätie. Podporuje sebadôveru. Pomáha pri cestovateľskej nevoľnosti, migrénach,  bolestiach hlavy a fyzickej únave. Výborná je ako čaj, vo forme kúpeľa alebo v prípravkoch formou masáže.
Výška: cca 50 – 80 cm

10. Bacopa drobnolistá (Bacopa monnieri)

Plazivá rastlina sa často pestuje v nádobách, kde zabezpečíme kyslejšiu a dobre oddrenážovanú pôdu. Pochádza z močaristých oblastí Indie, Číny a Vietnamu. U nás sa pestuje ako nepravá letnička. Môžeme ju dopestovať zo semienka alebo z rezkov z materskej rastliny, ktorú prezimovávame v svetlých priestoroch interiéru.

Použitie:

Pomáha pri chronickej nespavosti, zlepšuje fungovanie mozgu, zbavuje stresu a nervovej vyčerpanosti a podporuje duševnú výkonnosť. Zlepšuje koncentráciu, preto je veľmi vhodná pre študentov v náročnom období počas štúdia. Používame ju za čerstva alebo ako tinktúru. Čaj pripravíme z jednej lyžičky a 250 ml vody, 10 minút lúhujeme.
v. × š.: cca 100 cm dlhé plazivé výhony

Bacopa drobnolistá
Bacopa drobnolistá

11. Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

U nás je bazalka jednoročnou rastlinou nenáročnou na pestovanie, vhodnou aj na pestovanie v interiéri. Pochádza z oblastí Indie. Vonku vyžaduje slnečné stanovište a pôdu kyprú, primerane vlhkú a bohatú na živiny. Môžeme ju vysievať počas celého roka. Zberáme listy.

Použitie:

Je výborná nielen do talianskych pokrmov, pomáha aj pri labilnej nálade, zvýšenom nepokoji, úzkosti a depresii. Uvoľňuje bolesť hlavy. Svoje liečivé vlastnosti si uchováva aj pri tepelnom spracovaní. Môžeme ju piť aj ako čaj.
v. × š.: cca 0,6 – 100 × 0,5 m

12. Ligurček lekársky (Levisticum officinale)

Nenáročnej trvalke pôvodom z Ázie vyhovuje tienisté a vlhšie miesto. Ligurček predpestujeme v skorých jarných mesiacoch zo semena alebo na jeseň delením starších trsov. V kuchyni sa využívajú listy a korene, okrem nich sú využiteľné aj semená ligurčeka.

Použitie:

Posilňuje celý organizmus, prečisťuje ho a posilňuje nervovú sústavu.
v. × š.: cca 1 – 2,5 × 1 mPrečítajte si tiež 9 byliniek účinných proti ochoreniu, ktoré už dva roky paralyzuje svet

Text: Noemi Peterová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Related Posts

© 2024 GARDENO - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress